1) İyi bir ilişkinin en temel şartları nelerdir?

Bir ilişkinin uzun vadede gerçekten işe yarayıp yaramayacağını nasıl anlarsınız? Hayatta hiçbir şeyin garantisi yoktur ve bir ilişki her zaman iki tarafın da işine yarar. İlişkinizi erken değerlendirmek önemlidir. Uzun süreli bir ilişkinin, onu destekleyen temel bir temeli vardır ve çift iyi zamanlardan ve pek de iyi olmayan günlerden geçer. İlişkiler, içinde yer alan bireyler kadar farklılık gösterir, ancak her sağlıklı ve sevgi dolu ilişkide ortaya çıkan bazı temel unsurlar vardır.

İletişim

İyi iletişim, sağlıklı bir ilişki kurmanın en önemli yönlerinden biridir. Yeni bir ilişkiye başlarken, hem istediğiniz hem de beklediğiniz hakkında konuşabilmek önemlidir.

Saygı

Partnerinizi dinlemek (sadece konuşmak için beklemek değil, gerçekten dinlemek gibi) ve onun bakış açısını anlamaya çalışmak, ilişkinize saygı göstermenin önemli bir yoludur. Sözler, ihtiyaçlar, fikirler, eylemler ve kararlar, bir ilişkide saygı gerektiren bazı şeyler arasındadır. Bu unsur genellikle farklılıklar ortaya çıktığında test edilebilir, ancak farklılıkların her zaman kötü olmadığını ve yeni anlayışlara yol açabileceğini unutmamak önemlidir. Partnerinize saygı duyduğunuzda, mutlaka aynı fikirde olmasanız bile söylediklerini duymaya istekli olursunuz.

Güven

Dürüstlük ve Güven, bir ilişkinin başarılı olması için bir tutkaldır. Sevgi dolu bir ilişki güven temeli üzerine inşa edilir ve güven dürüstlükten gelir. Bu iki bağlantı unsuru, ilişkinin başlangıcından itibaren çok önemlidir ve eylemler kadar iletişim yoluyla beslenmeleri gerekir. Ayrıca kendinize karşı dürüst olmanız da aynı derecede önemlidir. Sevildiğini hissediyor musun? Güvende hissediyor musun?

Sadakat

Bağlılık, sağlıklı ve sevgi dolu bir ilişkinin önemli bir parçasıdır. İki kişi arasındaki sadakat duygusu, bir güvenlik hissi sağlar. Bir ilişkide sadık kalarak, aranızdaki bağı güçlendirirsiniz. Bir partner ‘istemek’ önemlidir, bir partnere ‘ihtiyaç duyduğunuzu’ hissetmeniz bir sorundur.

Çaba

İlişkilerin devamlılığı çaba gerektirir. Eski 50/50 konsepti her zaman gerçekçi değildir. Partneriniz stresli bir dönemden, yani iş kaybından, hastalıktan geçtiğinde,% 50’den fazla çaba göstermeniz gerekebilir. Bazen ölçek 70 / 30’a düşürülür. Her iki taraf da çaba göstermeye istekliyse, sonunda işler zaman içinde eşitlenir.

2) Kadınlar bir ilişkiden ne bekliyor?

Dünyaca ünlü yazar Oscar Wilde “Erkekler her zaman bir kadının ilk aşkı olmak ister – kadınlar bir erkeğin son aşkı olmayı sever.” der. İnsanlar, bir kadının bir ilişkiden ne istediğini anlamanın zor olduğunu söylüyor. Ama Oscar Wilde’ın dediği gibi, bir kadın sevgilisinin kendisini sonsuza dek sevmesini ister. İster flört günlerinde, ister yeni evli günlerinde ya da hayatlarının son yıllarında olsun, her zaman hayatındaki en önemli kişi olmaya çalışır. Her kadın diğerinden farklıdır, beklentileri de öyle. Ama her şey de olduğu gibi, bu konuda da çoğunluğa uygun maddeler sıralayabiliriz. Kadınlar ister yeni sevgili ister evliliklerinde birkaç yıl geçirmiş olsun, ilişkilerinde şefkat ister. Partnerleri tarafından değer gördüklerini ve sevildiklerini bilmekten hoşlanırlar. Onu özlediğinizi, ona bağlı olduğunuzu bilmek isterler. Kadınlar, akıllı telefonuna eşinden daha fazla ilgi duyan bir partner istemiyor, bunda hem fikir olabiliriz. Kadın ilişkiden ilgi bekler. Eşinizin (kadının) beklentilerini karşılamaya çalışın, hayatınıza çok daha fazla mutluluk katacağına emin olabilirsiniz.

3) Erkekler bir ilişkiden ne bekler?

Hiçbir şey erkeğe kendisini yenilmez hissettiren bir kadından daha fazla güç vermez. Bulaşıkları bulaşık makinesine beş yaşında bir çocuk gibi dizdiklerinde, arkadaşlarının önünde yanlış bir şey söylediklerinde, klozet kapağını kaldırmadıklarında, binlerce kez söylediğiniz bir şeyi unuttuklarında; onları her koşulda sevdiğinizi hissetmelerine ihtiyaçları var. En önemli şey olan iletişimde genel olarak, erkekler mantıklı bir yerden çekme eğilimindedir. Kadınlar duygusal bir yerden çeker. Kadın erkekle mantıkta buluşabilirse, duyguları eşlemek daha kolay olacaktır. Aslında her erkek kendine ait olan bir hayata sahip olmak ister. İçinde bulunduğu ilişkiden diğer erkek arkadaşlarına, halısaha randevularına anlayış gösterilmesini bekler.