ERGEN TERAPİSİ

Ergenlik, birçok gelişim alanındaki baskı arttığı zaman çoğunlukla sancılı bir döneme dönüşmektedir. Özellikle, bu sancılı dönem aile içi çatışmaların arttığı, ilişkilerin gerildiği ya da yok denecek kadar azaldığı durumlarda da gözlemlenir. Hem aile içi iletişimin arttığı hem de gencin kendi öfke ve ihtiyaçlarını doğru tanımlandığı durumlarda bu sorunlar daha rahat atlatılabilir hale dönüşmektedir.

Ergenlik döneminin en önemli özelliklerinden biri de bu dönemin ergenin yetişkin yaşantısını dahi etkileyen bir süreç olmasıdır. Bu yüzden, eğer bu dönemde sıkıntılar yaşanıyor ise önlem alınması yetişkin olarak geliştireceği olumlu kişilik özellikleri açısından önemlidir. “Ergenlik dönemi, çocukluktaki sorunların yeniden gündeme gelip, ortaya konulup çalışılabildiği ve aşılması için fırsata dönüştürülebilecek bir dönemdir. 

Ergen terapisi öncelikli olarak bireyin içinde bulunduğu gelişim döneminden kaynaklanan buhranların çözümü için destekleyici bir işleve sahiptir. Ailesi ile ilişkilerin korunumu ve geliştirilmesi, arkadaşlık ilişkilerindeki problemlerin çözümlenebilmesi, özgüven sorunları konusunda bireyin desteklenmesi, kariyer planlama-mesleğe yönlendirme, davranış problemleri, duygusal sorunlar öncelikli olarak çalıştığı alanlardır.

Bize Ulaşın