Öfke Problemleri

Öfke Kontrol Bozukluğu Tedavisi

Her duygu insan bünyesi için gereklidir. Ancak her duyguda olduğu gibi, öfkede de belirli bir seviyeyi asmamak gerekir. Öfke, engellenme veya incinme gibi bir durum karşısında gösterilen kızgınlık veya saldırganlık tepkisidir. Öfke sürekli başvurulmaması gereken ve davranış haline getirilmemesi gereken bir duygudur. Çünkü, ifade edilemeyen öfke beraberinde saldırganlık da getirir. Bu da hem karşı tarafa hem de bireyin kendisine zararlıdır.
Öfkeyi yenebilmek, öfkeli hallerden kurtulabilmek için ise ilk önce öfkenin kaynağını bulmak gerekir. Birey, ancak öfkesinin kaynağını bularak bu duyguyu alt edebilir. Aksi durumda öfkesini yenemeyen veya öfkesini yönlendiremeyen birey, yakın çevresi ile de sorunlar yaşamaya başlayacaktır. Düşük oranlarda olduğunda uzmanlar tarafından “sağlıklı” olarak nitelendirilen öfke, yüksek oranlarda olduğunda bu şekilde nitelendirilmemektedir.

Günümüzde Yaygın Olarak Görülen Öfke Sorunları

Günümüzde öfkenin temel bazı nedenleri, bireylerin sürekli olarak içerisinde bulunduğu trafik, is hayatındaki stres, baskıcı ve gergin aile içi ilişkilerdir. Bu tür olaylara kaşı öfke duymak oldukça doğal ve gerekli bir durumdur. Ancak öfkenin derecesi verilen tepkinin sağlıklı olup olmadığı konusunda önemlidir; birey düşük oranda öfke duyuyorsa bu durum normal, yüksek oranda hatta saldırganlık gösterecek kadar öfke duyuyorsa bu durum riskli olabilir. Şunu belirtmekte fayda vardır ki öfkenin sürekli olarak içe atılması da doğru değildir; yüksek sorunları yutan bireylerin, çok küçük sorunlarda ani patlamalar yaşayacakları anlamına gelmektedir.

Öfke durumunda ortaya çıkan tepkiler:

  • Kan basıncında ve kalp atışında hızlanma
  • Düzensiz nefes alıp verme
  • Aşırı stres yapılması
  • Öfke halinde kişiye veya nesneye saldırgan tepkiler verilmesi

Öfke Kontrol Bozukluğu Sebepleri Nelerdir?

Öfke kontrolü, beynin ön bölümünün yüklendiği bir işlemdir. Öfke, çocukluk zamanından başlayan bir duygudur ve bu zamanlarda müdahale edilmemesi ilerde sorunlar yaşanmasına ve mutsuz bireyler oluşmasına neden olur. Çünkü öfke, mutluluk hormonu adı verilen serotonin hormonunun çalışmasına da engel olur.

Öfke Sorunlarının Sebep Olduğu Hastalıklar Nelerdir?

Kalp rahatsızlıkları: Birikmiş olan ve sürekli hissedilen öfke, kalp damarlarında daralmaya kadar gidebilen ciddi bir sorundur.

Hipertansiyon: öfke, damarlardaki esnek yapıyı bozar ve hipertansiyonu kalıcı hale getirir.

Şeker hastalığı: Şeker hastası olanların çoğu öfkeli kişilerdir çünkü öfke metabolizmayı bozarak şekeri yükseltmektedir.

Ruhsal bozukluklar: Öfke, biriktiği durumlarda depresyona ve kaygı bozukluklarına meyilli bir hal ortaya çıkarmaktadır.

Genleri hortlatır: Öfkeyi kontrol edememe durumu, bireyin bünyesinde var olan hastalıklı genleri uyarmakta ve hastalıkları gün yüzüne çıkarmaktadır.

Öfke Sorunlarının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öfke tedavisinin en temel amacı, öfkeyi kontrol edebilmektir. Çünkü öfke, kontrol edilebildiği sürece zararsızdır. Psikoterapideki temel hedef ise kişin, olaylara uygun tepkiler vermesini sağlamak, başka bir tabirle kontrol etmeye neden olacak yüksek öfke durumlarının yaşanmasını engellemektir. Öfkenin kontrol edilemeyecek duruma gelmesinin temle nedeni ise agresyonun fazla olmasıdır. Burada kastedilen durum, ortada hiçbir neden yokken öfkenin kontrol edilememesi ve yersiz sinirlilik halidir. Ortada bir neden mevcutken potansiyel olarak herkes öfke patlaması yaşayabilmektedir.
Öfke problemlerinin temelinin çoğunlukla travmalar olması da bu durum üzerinde yoğunlaşma ihtiyacını doğurmuştur. Travma kökenli öfke nöbetlerinde de, eğer ki diğer depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklar söz konusu ise, terapi yani sıra, ilaçla tedavi de önerilmektedir.

Bize Ulaşın